Scott Waites – mistr světa BDO

Czech OPEN 2015 - 6 of 41

Rozhovor s novým mistrem světa BDO 2016 vznikl při příležitosti Czech open 2015 v Praze. Hráč, který stále má své civilní zaměstnání, zůstává sám sebou a užívá si cestování po turnajích, společnost ostatních šipkařů a odolává vábení věhlasné PDC.

  • Věk: 38
  • Značka šipek: Red Dragon Darts
  • Prize money v kariéře:  564 tisíc liber ( 20,9 milionu korun )
  • Zájmy: rybaření
  • Žebříček: BDO – 3
  • Výsledky: Mistr světa BDO 2013,2016, vítěz Grandslam of darts 2010, vítěz Winmau world Masters 2011
  • Club: County – Yorkshire, Anglie
  • Zaměstnání: stavební inspektor

Je to tvoje již několikátá účast na Czech open v Praze, třikrát jsi zde vyhrál. Jak to vidíš dnes?

Chtěl bych vyhrát po čtvrté. Je tu skvělá účast, rekordní počet účastníků, chci si to užít.

V jakém hraješ klubu, za jaký team?

Hraji za lokální club, pondělní a čtvrteční hospodskou ligu. Dále hraji superligu a county za Yorkshire. Samozřejmě hraji za Anglii na evropských a světových pohárech.

V letošním roce jsi měl na dosah víkendový double, když jsi se zúčastnil dvou tradičních turnajů British Classic a British open v Bridlingtonu. Jaký to pro Tebe byl víkend?

Byl to pro mě hodně speciální víkend. Hrálo se v hrabství Yorkshire v Bridlingtonu, takže pro mne domácí open, jelikož hraji county za Yorkshire. Skvělá účast kvalitních hráčů. Škoda jen toho druhého prohraného finále, ale i tak skvělý výsledek a dobrý pocit ze hry.

Před několika lety jsi vyhrál prestižní turnaj Grandslam of darts, který organizuje PDC. Kdyby jsi měl porovnat PDC a BDO ?

Rozdíl mezi BDO a PDC vidím v tom, že turnaje PDC jsou více přenášeny v televizi než turnaje BDO. V PDC jsou skvělí hráči jako Michel van Gerwen nebo Phil Taylor, ale i v BDO máme skvělé hráče. Nehledal bych velké rozdíly mezi oběma federacemi, nakonec všichni hrajeme šipky.

Myslíš si, že v budoucnu bude více turnajů, kde se utkají hráči PDC a BDO, jako je tomu v případě Grandslam of darts?

Nemyslím si, že v budoucnu bude více turnajů společných jako Grandslam of darts, který je skvělým turnajem jak pro hráče, tak hlavně pro fanoušky. Rád bych viděl v budoucnu turnaj 16 hráčů PDC proti 16 hráčům BDO.

Jsi mistr světa BDO, vyhrál jsi Winmau World Masters i Grandslam of darts, jaká je tvoje motivace?

Motivace…? Vždy když hraji, chci si zápasy užít a když si užíváš hru nepotřebuješ motivaci. Užívám si každý zápas, každý dobrý leg, skvělé zavření. Když vyhraješ je to skvělé, když prohraješ je to nešťastné, ale jeto součást hry, to k tomu patří. Důležité je mít radost ze hry.

Kdyby jsi měl jmenovat tři hráče,  se kterými jsi hrál?

Vzpomínám si jak, jsem hrál čtvrtfinále Grand Slam of darts, bylo to asi v roce 2012. Hrál jsem s Michaelem van Gerwenem a prohrál jsem 12:16. Pravděpodobně to byly moje nejlepší šipky, které jsem v životě hrál. Michael ven Gerwen je opravdu skvělý hráč. Není to jen o velkých jménech. I při pondělních turnajích narazíš na hráče, které nikdo na mezinárodní scéně nezná, hrají skvěle, seberou ti leg a občas zavřou devátou šipkou. Hodně velkých zápasu se hraje mimo televizní kamery, průměry kolem 112, 113. Někteří hráči před kamerami hrají o level níže, než mimo. Nejlepší hráč současnosti je Michael van Gerwen, je skvělý zážitek hrát proti hráčům jako je on.

Co by dělal Scott Waites, kdyby nehrál šipky?

Pravděpodobně bych rybařil, což mám rád. Ale je hrozně těžké odpovědět co bych dělal, jelikož okruh mých blízkých jsou šipkaři. Trávím s nimi volné chvíle a užívám si víkendů na turnajích. Je to skvělá společnost.

„Když si užíváš hru, nepotřebuješ motivaci.“

Ne, nejsem plně profesionální hráč šipek, mám nadále své povolání. Pracuji pět dnů v týdnu jako stavební inspektor. Turnajům se věnuji ve volném čase, převážně o víkendu.

Účast na velkých turnajích v rámci okruhu organizace BDO, musí být velmi nákladná, jaké jsou podle Tebe roční náklady na účast?

Pokud se chceš účastnit všech turnajů na okruhu, potřebuješ něco kolem 8-10 tisíc liber (300 – 370 tisíc korun). Samozřejmě pokud žiješ mimo Británii, je to ještě více nákladné, protože hodně turnajů se hraje právě v Británii.

Tento rozhovor je na nový web o šipkách v České republice, co by jsi rád na takovém webu viděl?

Na hlavní straně bych rád viděl Scotta Waitese jako vítěze Czech open 2015.

Text: Roman Zvára    Foto: Jan Šmíd

Share "Scott Waites – mistr světa BDO" via

More in BDO/WDF
Led 18, 2 roky ago

Scott Waites – mistr světa BDO

Rozhovor s novým mistrem světa BDO 2016 vznikl při příležitosti Czech open 2015 v Praze. Hráč, který stále má své civilní zaměstnání, zůstává sám sebou a užívá si cestování po turnajích, společnost ostatních šipkařů a o…

Led 11, 2 roky ago

Mistrovství světa PDC – shrnutí

Mistrovství světa federace PDC v klasických šipkách je již minulostí. Rád bych se pokusil shrnout uplynulé tři týdny plné skvělých šipek. Turnaj se konal od 17. prosince 2015 do 3. ledna 2016 v londýnské Alexandra Palace. Celková do…

Pro 12, 2 roky ago

Rakousko / Rusty – Jake Rodriguez

Věk: 14 let Club: DC Darts – Control, Vídeň – Rakousko Nejlepší zavření 501: 10 šipek Zájmy: fotbal, basketbal Žebříček: Rakouský žebříček mužů – 4, WDF muži: 612, WDF junioři – 21 Výsledky: Vítěz Cze…